هما کیان

سی و شش سال همچون همای سعادت
بر شانه های وحدت

بعضی از آفریده‌های خدا خوشبخت‌ترند چون می‌شود از راه آنها نردبان ساخت تا آسمان بال زد و به خدا رسید و درواقع وجود این آدم‌ها نقطه اتصال آرزوها و راه آسمان است.

ما در خانه وحدت، آفریده‌ای خاص از این جنس داریم که نامش هما کیان است.

او در خانواده‌ای بزرگ، فرهنگی و آگاه متولد شده تا روح بزرگش در آنجا پرورش یابد و دستان مهربانش یاری‌گر وحدتی‌ها باشد. تحصیلاتش را در مقطع کارشناسی در رشته مدیریت دانشگاه تهران و کارشناسی ارشد خود را در رشته روان‌شناسی از دانشگاه تهران به پایان رسانده و پس از آن همکاری خود را از سال‌های آغازین فعالیت وحدت شروع کرده و همچنان تا امروز مهربانی‌اش را روانه پیرامون خود می‌کند.

مدیریت مجموعه وحدت،  خانم هما کیان، نزدیک به 36 سال همچون همای سعادت بر شانه‌های خیریه دختران معلول ذهنی وحدت نشسته و همه از برکت حضور ایشان استفاده می‌کنیم و مجموعه وحدت هرگز نمی‌تواند قدردان این حجم از فداکاری و ایثار ایشان که بدون کوچک‌ترین چشمداشت مالی بوده، باشد.

 

دیدگاه مدیران و اعضای خیریه وحدت؛ درباره بانو هما کیان

مرکز خیریه وحدت به‌منظور قدردانی کوچکی از دریای بی‌کران محبت ایشان، در مراسم میزبانی افطاری با حضور جناب آقای دکتر عراقچی از ایشان تقدیر به‌عمل آورد و ما نیز ضمن پوشش گزارش تصویری این موضوع، فرصت را غنیمت شمردیم و با چند نفر از اعضای مجموعه وحدت درباره بانو هما کیان به گفت‌وگو نشستیم:

مرکز خیریه معلولین ذهنی وحدت از سال 1358 فعالیت خود را فقط با مجوز بهزیستی به‌صورت غیررسمی آغاز کرده و من از سال 1366 افتخار فعالیت در وحدت را داشته‌ام. خانم هما کیان از سال 1368 به بدنه مجموعه خیریه اضافه شدند و با آمدن ایشان موسسه خیریه معلولین ذهنی وحدت رسما به‌صورت قانونی و ثبت‌شده شروع به فعالیت کرد. ما با بضاعت مالی خیلی کمی شروع به کار کردیم و هزینه‌های روزمره را هم با دشواری تامین می‌کردیم. دراین‌شرایط بود که در کنار جناب آقای امیر بیگی، خانم کیان با قلبی مهربان و خلوص نیت، بدون دریافت ذره‌ای حقوق و مزایا مسئولیت سنگین مدیریت را عاشقانه تقبل کردند و تا امروز به‌عنوان بازوی قوی مجموعه، پشتیبان ما و فرشته‌های وحدت هستند.

من در اینجا فرصت را مغتنم می‌دانم تا از طرف خودم، هیئت‌مدیره و همه پرسنل از ایشان تشکر و قدردانی کنم و حقیقتا معتقدم ایشان عامل رونق روزافزون و برند وحدت هستند و از خدای متعال، تندرستی و شادکامی ایشان را در همه مراحل زندگی آرزومندم.

 همکاری و دوستی من با خانم کیان به سال 1372 برمی گردد و تقریبا 30 سال است که دوشادوش، مشغول امور وحدتی‌ها هستیم و من دراین‌مدت از ایشان درس ایثار و فداکاری آموخته‌ام. شمارِ خاطره‌های منحصربه‌فردی که از ایشان دارم از دستم در رفته است. ایشان بسیار در مشق خوبی و ایثار یکه‌تازند و در مرکز خیریه وحدت مانند یک مادر نمونه برای تمام فرزندان وحدت است و حتی چه شب‌هایی را در کنار مددجویان به صبح رسانده‌اند و از هیچ کاری برای رفاه حال فرشته‌های وحدت دریغ نکرده‌اند و تا حد امکان آرزوهای مددجویان را برآورده کرده‌اند. ایشان در این سال‌های خدمت شایسته هرگز و هیچ‌گونه بهره شخصی ، مادی و مالی از وحدت نبرده‌اند. از نظر من یکی از بزرگ‌ترین نعمت‌های وحدتی‌ها همراهی خانم کیان است و برای من که از ابتدا با استقبال گرم ایشان روبه‌رو بوده‌ام، افتخاری بالاتر از دوستی و همراهی ایشان نیست و معتقدم همه ما باید هما کیانی را در کنار خود داشته باشیم تا علاوه‌بر توجه بر اصالتِ حضور مهربانی از ایشان درسِ محبت، ایثار و فداکاری یاد بگیریم.

ایشان خالصانه و بدون دریافت هیچ‌گونه حقوق، مدت زیادی است که به‌صورت داوطلبانه مدیر موسسه هستند و حتی از کوچک‌ترین امکانات وحدت استفاده شخصی نمی‌کنند؛ به‌طور مثال هرگز حاضر نشدند برای رفت‌وآمد از ماشین‌های وحدت استفاده کنند و از نظر من اینها محک‌های انسانیت است.  خانم کیان یک انسان عاشق هستند و هرگز یک فرد معمولی در وحدت نمی‌توانست بدون این عشق و انگیزه والا مثل خانم کیان فعالیت مثمر ثمر داشته باشد زیرا ایشان همچون یک عاشق از تمام وجودش برای معشوقش می‌گذارد. در جامعه امروزی افراد نیکوکار زیاد هستند اما به جرئت می‌توان گفت خانم کیان نمونه کم‌نظیری به‌مثابه یک سرمایه بزرگ و ارزشمند برای مرکز خیریه وحدت است.

 خداوند می‌فرماید: وَالَّذِينَ جَاهَدُوا فِينَا لَنَهْدِينَّهُمْ سُبُلَنَا.

و آنها که در راه ما (با خلوص نيت) جهاد کنند، قطعا به راه‌های خود، هدايتشان خواهيم کرد و این درمورد خانم کیان مشخص است و انشالله به لطف خدا خیریه سالیان طولانی از لطف ایشان بی نصیب نماند.

من معتقدم در وجود خانم کیان عمیقا انگیزه نوع‌دوستی خدمت به همنوع وجود دارد و شایسته است که انسان‌های کم‌نظیری مانند ایشان به مردم معرفی شوند تا شاید در جامعه و در نسل بعدی با تقویت این حس، شاهد ظهور انسان‌هایی از این جنس باشیم. خانم کیان نزدیک به ۳۰ سال با گذشتن از انگیزه‌های مادی، خالصانه برای پیشبرد اهداف وحدت، زمان، فکرو حتی سلامتی خود را در این راه گذاشته‌اند و چه سعادتی بالاتر ازاینکه در جوار ایشان به فعالیت پرداخته‌ایم. درنهایت امیدوارم راه کم‌نظیر ایشان که می‌توان از آن با عنوان کاری انبیایی و اولیایی یاد کرد، الگوی نسل‌های بعدی باشد و با کمک امثال ایشان در مسیر صحیح قرار بگیریم.