تاریخچه

مرکز خیریه معلولان ذهنی وحدت در سال 1359 به شماره 3991 به ثبت رسید.

این مرکز به صورت هیئت امنایی تشکیل شده که از میان هیئت امناء، هیئت مدیره انتخاب می شود.

جناب آقای امیربیگی و سرکار خانم کیان با بیش از 25 سال سابقه به همراه سایر اعضا شامل مدیرعامل و مدیر مرکز خیریه وحدت به صورت کاملا رایگان و تمام وقت با هدف نگهداری شبانه روزی از دختران بالای 14 سال با عارضه معلولیت ذهنی و جسمی و ارائه خدمات به عزیزانی که از اقشار بی بضاعت جامعه هستند، فعالیت خود را در حیطه امور توانبخشی معلولان آغاز کردند.

بنیان گذاران این مرکز از همان ابتدای فعالیت، بر این باور بودند که یک مرکز به تنهایی و با اتکا بر گروهی محدود نمی تواند به خوبی به اهداف خود برسد؛ بنابراین این مرکز بر پایه نیت های خیر و با تکیه بر کمک های بی دریغ نیکوکاران،  در پرتوی الطاف پروردگار متعال تا به امروز توفیق داشته در راه خدمت به این اقشار محروم و کم بضاعت و درراستای حمایت از آنها گام بردارد.

نام اختصاری “وحدت” برگرفته از نوع فعالیت‌های این مرکز و حمایت نیکوکاران است( وجود حمایت دستانی توانبخش)؛ چراکه از همان ابتدا با جلب کمک های مردمی و نیت های خیرخواهانه مردم و فعالیت های داوطلبانه اداره شده است.

برگزاری بازارها، توزیع قلک و عضویت در جمع نیکوکاران وحدت ازجمله راه های جلب کمک های مردمی این مرکز بوده است.

این مرکز توانست در مدت کوتاهی با حمایت و اعتماد مردم و سختکوشی اعضای داوطلب و از طریق روش های تخصصی، آمار بهبودی دختران معلول بالای 14 سال را به حد قابل قبولی تحت تأثیر قرار دهد و تلاش کرده با حفظ مقام و منزلت انسانی، شادمانی و نشاط را به این دختران نوجوان و جوان معلول بازگرداند.

در حال حاضر مجموعه وحدت شامل دو ساختمان شماره ۱ (با مساحت تقریبی ۲۷۵۰ متر زمین و زیربنای۱۷۰۰ متر) و شماره ۲ ( با مساحت تقریبی ۱۳۶۰ متر زمین و زیربنای ۶۰۰۰ متر) است.

ساختمان شماره ۲ به دلیل کمبود فضا و امکانات درمانی و آموزشی درراستای ارتقای سطح کمی و کیفی این خدمات در سطح وسیع تر به جمع بیشتری از مددجویان نیازمند، با همت و یاری نیکوکاران گرانقدر ساخته شد.

این ساختمان با ظرفیت ۲۰۰ نفر دارای چهار بخش مجزا برای آسایشگاه مددجویان در گروه های مختلف معلولیت و همچنین دارای بخش های آموزشی، درمانی، دندانپزشکی، گفتاردرمانی، کاردرمانی، فیزیوتراپی، مشاوره و روانپزشکی است.

 

موفقیت ما و مرکز خیریه وحدت در گرو کمک شما عزیزان است و برای تحقق این هدف، شناخت از این مرکز و میل باطنی شما خیرین گرامی برای گرفتن دست نیازمند این محرومان، مهم ترین و اولین شرط است.

آرزوی ما ایجاد وحدت و یکدلی بین شما و ماست؛ وحدتی که نتیجه آن لبخندی بر لب های این انسان های دردمند است.

سپاسگزار همه نیکوکارانی هستیم که تا امروز، به هر شکل وهر عنوان این مرکز را یاری کردند؛ امید است همواره توفیق خدمت به این قشر محروم و معلول را داشته باشیم.